Свет

10.000 војници патролираат низ Франција по нападите на џихадистите

10.000 војници патролираат низ Франција по нападите на џихадистите

Франција и понатаму ќе задржи 10.000 трупи да патролираат ширум државата кои се распоредени на таа должност по нападите на џихадистите во јануари, објави МИА.

– Опасноста од терористички напади во нашата држава се уште е висока, соопшти Кабинетот на претседателот Франсоа Оланд по министерски состанок.

Шефот на државата одлучил да го задржи сегашното ниво на војската во приправност како поддршка за силите за безбедност од Министерството за внатрешни работи.

Во соопштението се вели дека 7.000 трупи распоредени се пред се за заштита на верски објекти кои се посебно загрозени.

Министерот за одбрана Жан Ив Дриан по состанокот најави дека трупите ќе останат на своите позиции најмалку до почетокот на летото. Војниците надгледуваат згради на медиуми и други потенцијални цели откако џихадистите во јануари извршија напад во Париз во кој 17 луѓе загинаа.

– Војската штити речиси половина од чувствителните места во регионот Ил де Франс во кој се наоѓа и Париз, додаде Ле Дриан.