вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 17

10 милиони долари за информација за убиството на американските новинари

dzejms-foli-ubistvo-foto-reuters-1408516204-553901

Поврзани вести

САД дава награда од 10 милиони долари за информации, кои ќе доведат до апсење на лицата вклучени во убиството на двајцата американски новинари, извршени од џихадисти на групата Исламска држава.

– Еден од начините за сеќавање на Џејмс Фоли и Стивен Софтлоф е нивните убијци да бидат изнесени пред лицето на правдата, за што оваа мерка ќе придонесе, изјави сенаторот Марко Рубио.

Законот ќе даде му овластувања на државниот секретар да обезбеди пари од програмата „Награда за правда“ на американското Министерство за правда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести