Магазин

10 неверојатни промени со само еден морков на ден

10 неверојатни промени со само еден морков на ден

Сите нутриционисти ќе се сложат со тврдењата дека морковот е многу здрав. Богат е со витамин А,К и Б8, калиум, бакар, магнезиум и железо. Меѓутоа големите својства што ги има морковот потекнуваат од неговото богатство на бета каротен и влакна.

Свежиот морков може да се купи во текот на целата година, не е скап, а можете  да го јадете свеж,  а и како додаток во исхраната.

Еве на кој начин јадењето морков еднаш дневно влијае на вашето здравје:

1. Го подобрува видот

2. Штити од рак

3.Спречува развој на кардиоваскуларни заболувања

4. Влијае позитивно на вашето орално здравје

5. Го штити здравјето на црниот дроб

6. Ја чува кожата

7.Го подобрува варењето

8. Штити од мозочен удар

9. Го регулира нивото на шеќер во крвта

10. Ги одложува знаците на стареење