петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Предлог-одлуката за нови членови на лустрациска на собраниска комисија

Денеска ќе се знаат новите членови на Комисијата за лустрација.

lustracija

Поврзани вести

Првичниот нов состав на Комисијата за лустрација денеска би требало да биде познат по седницата на собраниската комисија за прашања на избори и именувања.

На конкурсот пристигнаа 24 кандидатури, а меѓу нив има адвокати, поранешни пратеници, професори, новинари, публицисти…

Според претседателот на собраниската Комисија Илија Димовски, на конкурсот се пријавени речиси сите досегашни членови на лустрациската комисија. Денеска ќе треба да се знае и предлогот за претседател и заменик на оваа Комисија.

Изборот на членови на Комисијата за верификација на факти се врши во Собранието. Има двостепеност во гласањето, односно првото гласање е со двотретинско мнозинство, а второто со обично мнозинство. Според објаснувањето на Димовски, релевантни фактори во изборот на Комисијата за лустрација се партиите кои имаат своја застапеност во Парламентот.

Денеска исто така е последен работен ден за стариот состав на Комисијата за верифицкација на факти, чиј претседател Томе Аџиев, ќе одржи прес-конференција на која ќе зборува за сработеното во изминатите пет години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести