недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кочанчанец го пријавил брат му дека нелегално поседувал оружје

7D1D69DF443DED458F14C282011AE79E

Последни вести

Полициската станица во Кочани поднесе кривична пријава против Ф.Ј.(42) од Кочани, за сторени две кривични дела „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ и „лажно пријавување на кривично дело“.

На 25.10.2014 година, пријавениот во ПС Кочани пријавил дека неговиот брат Е.Ј. во својот дом каде заедно живеат неовластено чувал четири бомби и два пиштоли, по што од страна на полициски службеници е извршен претрес и е пронајдена хемиска рачна бомба.

По извршен разговор е утврдено дека по настаната расправија помеѓу браќата, Е.Ј. му ја одзел бомбата на Ф.Ј. и ја чувал кај него. Инаку, пријавениот кон крајот на август 2014 година, неовластено ја набавил бомбата од лице од Кочани, кој пак ја пронашол во контејнер во Кочани.

Најчитани вести