сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 56

117 џихадисти на ИД се вратиле во Белгија

dzihadisti

Последни вести

Во Белгија се вратиле 117 џихадисти кои се бореле во редовите на Исламска држава во Сирија,објави министерот за внатрешни работи Јан Јамбон.

Вкупно 451 белгиски граѓанин “заминал или имале намера да заминат во даден момент“ за да бидат дел од ИД, прецизира Јамбон.

Тој додаде дека од вкупниот број, 59 не успеале да заминат од Белгија. Податоците покажуваат дека половината белгиски џихадисти се од Брисел, од квартовите Моленбек, Скарбек и Вилворд.

Најчитани вести