сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

„13 Чуда од Македонија“ на фестивал во Италија

13

Последни вести

Краткиот филм „13 чуда од Македонија“ во продукција на „Трето уво“ од Скопје, влезе во конкуренција во официјалната програма на меѓународниот фестивал на археолошки филмови во Роверето, Италија.

Дваесет и петтото издание на овој светски респектиран фестивал ќе се одржи од 7 до 11 октомври во Роверето, а ќе бидат прикажани вкупно 44 филмoви од 15 земји во светот: Италија, Франција, Америка, Шпанија, Малезија.

Филмот е посветен на македонската милениумската цивилизација, духовно и културно разгранетиот хоризонт на македонското постоење и ја позиционира Македонија како базична цивилизациска оска на Балканот, Медитеранот и Европа.

Во целиот пропаганден материјал, во печатените и електронските медиуми филмот и Македонија се најавувани под уставното име на државата.

„13 Чуда  од Македонија“ е единствен филм од балканските земји што успеа да влезе во официјалната конкуренција на овој престижен фестивал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести