вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

13 лица со симптоми на салмонела примени во Штипската болница

Според првичните неофицијални информации поголемиот дел од пациентите јаделе еклери, но од надлежните институции никој не соопштува каде биле купени еклерите.

salmonela

Последни вести

Во штипската болница веќе два дена се хоспитализирани 13 пациенти со симптоми на салмонела. Од примените пациенти три се деца на возраст од 6 до 11 години.

Според првичните неофицијални информации поголемиот дел од пациентите јаделе еклери, но од надлежните институции никој не соопштува каде биле купени еклерите.

Првите симптоми на салмонела кои треба да го вклучат црвеното светло се болки во стомакот,мачнина,повракање и дијареа.Неретко се јавува покачување на телесната температура,како и вратоглавици,жед и малаксаност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести