петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 48

14 години затвор за момчето што го уби матурантот Ангел

Убиството кое ја потресе Македонија се случи во мај 2014 кога Ештрефи украде велосипед од момчето. Ангел заедно со својот татко Сашо Петковски почна да го брка крадецот, а на Кејот на Вардар, кај Очната болница го стигнале и таму Ештрефи го уби со нож

14 години затвор за момчето што го уби матурантот Ангел

14 години затвор за момчето што го уби матурантот Ангел

Последни вести

Апелација ја потврди казната за Насер Ештрефи кој го уби матурантот Ангел Петковски во мај 2014 година во скопската населба Ѓорче, настан за кој Македонија се крена на нозе.

Како што пишува ДНЕВНИК, 20-годишниот Насер ќе одлежи 14 години затвор, откако Судот ги одби жалбите.

Убиството кое ја потресе Македонија се случи во мај 2014 кога Ештрефи украде велосипед од момчето. Ангел заедно со својот татко Сашо Петковски почна да го брка крадецот, а на Кејот на Вардар, кај Очната болница го стигнале и таму Ештрефи го уби со нож.

estrefi-ubiec

На почетокот на судскиот процес Насер кажа дека се чувствува виновен само за кражбата, не и за крвавиот злочин, бидејќи тој знаел дека го бркаат, но немал намера никого да убие, а претходно не бил сторител на никакви кривични дела.

Тој тогаш изјави дека не го носел ножот со себе туку го забележал во тревникот додека Ангел и татко му наводно брутално го тепале. Со оглед на тоа дека тоа бил четврт велосипед кој го крадат од семејството, решиле да реагираат и да тргнат по убиецот, но таткото не ни помислил дека ќе го загуби синот.

Ангел му починал на татка си во раце.

Најчитани вести