понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Пожар во куќа во ресенското село Козјак

Причината за пожарот се утврдува а истражни екипи на МВР се на терен.

pozar resen

Поврзани вести

Пожар изби во куќа во ресенското село Козјак, објави битолската телевизија „Тера“.

Утринава во 2,50 часот по полноќ  противпожарната екипа на Ресен доби повик за интервенција врз опожарен објект во селото Козјак. Заради комплексност на условите при гасењето на пожарот во домот на 50-годишниот М.А., ниските температури и силниот ветер интервенирано е со четири возила и девет пожарникари, а во текот на интервенцијата побарана е и додатна помош од противпожарната екипа од Битола при што во гасењето на куќата се вклучи и возило со два пожарникари од Битола.

Во пожарот е направена голема материјална штета при што пожарот целосно ја уништил покривната конструкција на куќата и поголеми делови од двата катови при што е уништена и целата покуќнина во објектот. Семејството на М.А. навремено го напуштило објектот и моментално се сместени во нивните помошни објекти.

Опажарениот објект го посети и градоначалникот на општина Ресен, Ѓоко Стрезовски, кој истакна дека општината согласно своите надлежности и можности материјално ќе го помогне оштетеното семејство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести