понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

150 македонски војници на вежба во Белгија и Луксембург

Македонија во борбена група на ЕУ, ќе учествува со механизирана пешадиска чета, штабни офицери и национален елемент за поддршка.

arm

Поврзани вести

Војници на АРМ ќе бидат дел од борбена група на Европската Унија на воена вежба во Белгија и во Луксембург, како дел од вежбата „Брз лав 14“, што ќе се одржи од 26 мај до 13 јуни годинава.

На вежбата ќе учествуваат 2.900 војници од Белгија, Германија, Луксембург, Македонија, Холандија и од Шпанија. По оценувањето на борбената готовност, борбената група,  од јули до крајот на годинава ќе биде во готовност за брзо распоредување во воена мисија на ЕУ или Обединетите нации.

Македонија во борбена група на ЕУ, ќе учествува со механизирана пешадиска чета, штабни офицери и национален елемент за поддршка.

Ова е второ учество на земјава во вакви вежби, во 2012 година учествуваше во борбена група на ЕУ, заедно со Германија, Чешка, Австрија и Хрватска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести