понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

16 повредени во пожар во Австралија, откако автомобил влетал во ресторан

restoran

Последни вести

Најмалку 16 лица денеска се повредени кога автомобил влетал во ресторан во малиот австралиски град Рејвенш, на север од континентот, притоа удрил во плинска боца, предизвикал  пожар и потоа, како што наведоа очевидци, „апсолутен хаос“, објави МИА.

Автомобилот, на пладне по локално време, влетал во ресторанот во Рејвенш, што се наоѓа на 1.700 километри северно од главниот град на австралиската држава Квинсленд, Брисзбејн, изјави портпаролот на полицијата, пренесуваат француските медиуми.

-Автомобилот со голема брзина удрил во плинска боца, што потоа се запалила и ресторанот бил зафатен од пожар, изјави тој.

На повредените веднаш им е укажана прва медицинска помош. Повредените главно се здобиле со изгореници, а пожарот бил изгаснат за еден час.

Најчитани вести