четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ЕУ може да испрати уште војници во БиХ

bih eu

Поврзани вести

Европската унија може да испрати уште војници во Босна и Херцеговина во случај на ескалација на насилството во земјата. Тоа го изјави во неделата високиот претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина Валентин Инцко, пренесе „АФП“.

Според австрискиот дипломат земјата го преживува најтешкиот момент од крајот на војната во 90-тите години на 20 век.

„Во случај на ескалација на ситуацијата, можеби треба да размислиме за испраќање на војници на ЕУ“, предупреди тој, додавајќи дека засега таква мерка не е неопходна.

Околу 600 војници се распоредени во Босна и Херцеговина во рамките на операцијата „ЕУФОР-Алтеа“, што се спроведува со мандатот на ОН.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести