среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

18 лица под надзор во Хрватска поради опасност од ебола

Станува збор за 17 морнари и работници на нафтена рафинерија во Нигерија, како и еден војник кој бил дел од мировна мисија на ОН во Либерија.

1ebola500

Последни вести

Вкупно 18 лица кои во изминатите месеци престојувале во Африка биле задржани под превентивен надзор поради опасноста од вирусот ебола, откако се вратиле во Хрватска,  јавува Јутарњи лист.

Станува збор за 17 морнари и работници на нафтена рафинерија во Нигерија, како и еден војник кој бил дел од мировна мисија на ОН во Либерија.

Иако немале никакви симптоми кога се вратиле во Хрватска, според инструкциите на хрватскиот Завод за јавно здравство санитарната инспекција на загребскиот аеродром ја информирала епидемиолошката служба за нивното пристигнување.

Од Завод за јавно здравство во Хрватска изјавиле дека доколку во следниот 21 ден, колку што трае инкубацијата, се појават зголемена температура, главоболка, кашлање или омалаксаност тие мораат да се пријават кај епидемиолог. А доколку за тој период не се разболат, опасноста за нив минала.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести