четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 9

18 лица загинаа во поројни дождови во Кина

Оштетени се голем број патишта и прекинато е снабдувањето со електрична енергија.

2017_7$largeimg17_Monday_2017_094406383

Последни вести

Осумнаесет лица загинаа, и уште толку се водат како исчезнати во поројните дождови, што го зафатија североисточниот дел на Кина.

ТАСС јави дека, 120.000 лица се евакуирани од невремето во провинцијата Цзилин.

Оштетени се голем број патишта и прекинато е снабдувањето со електрична енергија.

Регистрирани се материјални штети во домовите на 320.000 лица.

Најчитани вести