понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

18 милијарди евра за Украина од земјите Г-7

Ова е одлучено на синоќешниот состанок на шефовите на држави и влади на Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, САД и Велика Британија во Брисел, на кој главна тема беше состојбата во Украина.

g7

Поврзани вести

Покрај 17-те милијарди евра што Меѓународниот монетарен фонд  и’ ги одобри како помош на Украина, оваа поранешната советска република ќе има на располагање уште 18 милијарди евра од земјите на Групата Г-7, јавува  МИА од Брисел.
Ова е одлучено на синоќешниот состанок на шефовите на држави и влади на Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, САД и Велика Британија во Брисел, на кој главна тема беше состојбата во Украина.
Според соопштението објавено по синоќешниот состанок, земјите од Г-7 се посветени да продолжат да работат со Украина за поддршка на економскиот развој, суверенитетот и територијалниот интегритет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести