недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

186.635 причини ЖРК Вардар да ја освои Лигата на шампионите

vardar

Поврзани вести

Европскиот шампионски пехар самиот по себе ќе биде огромна мотивација за ракометарките на ЖРК Вардар, меѓутоа „за секој случај“ тука се и паричните бонуси кои ги добива секој според заслугите.

Ако вардарки ја освојат Лигата на шампионите ќе освојат точно 186.635 евра. Од нив 50.000 се фиксни за секој учесник во фајналфор-турнирот, а останатите доаѓаат како бонус за победата.

Ако успеат да се пласираат во финале и бидат поразени, наградата ќе биде 30.000 евра пониска, а ако, пак, го повторат ланскиот резултат и бидат трети во Европа, паричниот надоместок изнесува нешто повеќе од 140.000 евра. Најниската сума која ја добива последнопласираниот учесник на турнирот изнесува околу 125.000 евра.

Листа на бонуси

Шампион 50.000 + 136.653 – 186.635 евра

2. место 50.000 + 106.313 – 156.313 евра

3. место 50.000 + 91.102 – 141.102 евра

4. место 50.000 + 75.932 – 125.932 евра

Извор: Спортмедиа.мк

Најчитани вести