среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 44

Брисел речиси празен, втор ден вонредни мерки

belgia

Поврзани вести

По терористичките напади во Париз кои се случија пред девет дена во Брисел денеска втор ден на сила се највисоките мерки за безбедност.

Улиците во белгискиот главен град се воглавно празни, а полициската потрага по осомничениот напаѓач од Париз, Салах Абделслам продолжува, јави Танјуг.

Белгискиот национален Кризен центар од вчера ги зголеми мерките за обезбедување во Брисел на ниво четири, што означува – сериозна и непосредна опасност од терористички напади.

Официјални лица препорачаа откажување на сите спортски натпревари и активности на јавни места како и затворање на трговските центри. Во план е попладне да се одржи состанок на белгискиот Регионален совет за безбедност на кој ќе се одлучува за можни следни мерки.

Најчитани вести