Свет

ВИДЕО: Ќе гори ли Блискиот исток – Русија носи во Сирија моќен ракетен систем

ВИДЕО: Ќе гори ли Блискиот исток – Русија носи во Сирија моќен ракетен систем

Руската воено-воздушна база во Лтакиа, ќе биде реорганизирана и ќе биде опремена со софистициран ракетен систем од типот С-400 САМ.

Ова оружје ќе биде доставено таму во најкус можен рок, изјавил денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, објавува „РТ“, пренесува Нетпрес.

Инаку, ракетниот систем С-400 САМ „Триумф“ е специјализиран за елиминирање на цели во воздух.