вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 55

Лавров: Соборувањето на авионот наликува на планирана провокација

lavrov

Последни вести

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу изрази жалење во телефонскиот разговор со рускиот колега Сергеј Лавров поради инцидентот со соборениот авион Су-24, но ја оправдал акцијата на турската воена авијација, јави ТАСС.

– Турскиот министер за надворешни работи изрази сочувство до Русија. Тој наведе дека турските диспечери не знаеле на кого припаѓа авионот, бидејќи во тој регион исто така летаат и сириски авиони, истакна Лавров по телефонскиот разговор.

Шефот на руската дипломатија наведе дека Москва има сериозни сомневања дека соборувањето на авионот бил „ненамерен акт“ иако многу наликува на „планирана провокација“.

Русија се надева дека нападот врз авионот Су-24 нема да биде искористено за реализација на идејата за формирање на забрана за полети во тој регион.

Најчитани вести