сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 2

Хаос во Катар поради обилни дождови

katar

Последни вести

За само неколку часа во Катар паднала количина на дожд која инаку паѓа за време на една година, што доведе до поплави во градот и проблем на аеродромот во Доха.

 

Дождот го оштети меѓународниот аеродром во Доха кој е дом на „Катар ервејз“. На видеата објавени на социјалните мрежи се гледа како покривот обилно протекува, но и покрај тоа летовите се одвиваат нормално во текот на денот.

Освен тоа, во Доха се поплавени некои улици и продавници. Училиштата и трговските центри се затворени, како и амбасадата на САД.

Водата на одредени места е висока над два метри, а на фотографиите можат да се видат автомобили на кои се гледа само покривот.

Најчитани вести