сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Уапсена српска следбеничка на ИСИС која требало да изведе напад

САД: Исламска држава ја губи битката

САД: Исламска држава ја губи битката

Последни вести

Дваесет и едногодишната Е.Џ. од Србија е уапсена вчеравечер во БиХ, бидејќи била следбеничка на ИСИС.

Таа била добро тренирана за самоубиствени напади и била подготвена со своите истомисленици да изведе терористички напади на овие простори, пишува српски „Блиц“.

Како што пренесува порталот, девојката наводно имала задача да собира податоци, но и да врбува други жени во редовите на ИСИС. Според податоците на српските безбедносни служби таа се споменува и како најблизок соработник на радикалниот вахабистички лидер од Горна Маоча.

Како што пренесува Блиц, Е.Џ. е добро тренирана за самоубиствени напади.

Најчитани вести