Спорт

Мареј го совлада Гофин со што Британците славеа на Дејвис Купот по 79 години

Мареј го совлада Гофин со што Британците славеа на Дејвис Купот по 79 години

Најдобриот британски тенисер стигна до втората сингл победа, а заедно со триумфот во дубл со својот брат Џејми, донесе недостижна предност од 3:1 што значеше и прв британски триумф во Дејвис купот од 1936 година.

Истовремено, Мареј го придодаде овој трофеј кон грен-слем триумфите и олимписката титула, а се вброи во друштвото на актуелните тениски ѕвезди со Дејвис куп триумф меѓу кои се и Новак Ѓоковиќ, Рожер Федерер и Рафаел Надал.

Тој воедно е првиот тенисер со 8 сингл победи во една календарска година и само втор со 11 сингл и дубл победи во една календарска година по Иван Љубичиќ во 2005 година.

За тоа колку квалитетно одигра Мареј, сведочи и поенот со кој ја потврди победата.