петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 49

Иванов до Обама: Македонија веднаш треба да стане член на НАТО

obamaivanov

Последни вести

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска се сретна со американскиот претседател Барак Обама на маргинит на лидерската конференција за климата КОП21 пто се одржува во Париз.

Како што информираа претставници на кабинетот на Иванов, двајцата претседатели разговарале за интеграциите на Република Македонија во НАТО.

Иванов притоа истакнал дека ситуацијата со Македонија се уште е стаус кво, и дека нема никаква статусна промена во однос на НАТО и оти Македонија треба веднаш да стане полноправна членка на НАТО.

Најчитани вести