вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 58

Претседателот на Мавританија го прекинал фудбалскиот Суперкуп

На натпреварот од Супер купот на Мавританија меѓу шампионот на земјата Тевраг Зејна и освојувачот на Купот, АЦС Ксар се случила неверојатна ситуација.

mavritanija

Поврзани вести

Имено, како што пренесува “Газета”, претседателот на државата Мохамед Оулд Абдел Азиз во 63-та минута, при резултат 1:1 наредил да се прекине натпреварот бидејќи му било здодевно.

Тој побарал од судијата мечот да биде решен преку изведување на пенали, а главниот арбитер морал да ја послуша наредбата, по што им објаснил на играчите дека мора и тие да се однесуваат онака како што бара шефот на државата.

По изведувањето на пенали трофејот го освои тимот на Тевраг Зеина.

Најчитани вести