Македонија

„Курир“: Лажните борци за медиумска слобода го покажаа вистинското лице!

„Курир“: Лажните борци за медиумска слобода го покажаа вистинското лице!
„Курир“: Лажните борци за медиумска слобода го покажаа вистинското лице!

Во јавноста веќе одамна нема дилеми дека оние кои што секојдневно говорат за некаква медиумска слобода и демократија всушност го практикуваат токму спротивното. Ова денеска се потврди со скандалозните тврдења на опозицискиот лидер Зоран Заев, дека медиумите му биле најголеми непријатели, што дополнително го разотрки вистинското лице на СДСМ.

Она што досега се случуваше во пракса беше јасна слика дека станува збор за лажни , а не за вистински борци за слободата на говорот и медиумската слобода. Поголема потврда на ова, јавноста не можеше да добие од денешната изјава на првиот човек на опозицијата кој на прес-конференција како главни свои политички непријатели ги легитимираше медиумите.

-Во моментов став на СДСМ и мој личен став е дека поголем политички непријател за нас како опозиција, се медиумите како што се Сител, Канал 5, Алфа телевизија, Дневник и Македонската радио телевизија, изјави денеска Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Оваа изјава на Заев е скандалозна од повеќе аспекти, но целта е една и единствена,  а тоа е пресметка на Заев со медиумите кои имаат било какви критики за неговата работа. Со ваквата изјава, Заев покажа целосно непочитување на новинарската професија, но и до сите вработени во поголем дел од медиумите.

Реакцијата на ЗНМ и Селмани дополнително го открива вистинското лице на СДСМ

Изјавата на Заев воедно предизвика бура од реакции во домашната јавност Од МАН побараа од сите медиуми, посредникот Питер Ванхауте и ВМРО-ДПМНЕ веднаш