вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 45

НБА: 20-та последователна победа на Голден Стејт… До кога ?

Најкорисниот играч од регуларниот дел на минатата сезона, Стеф Кари постигна 40 поени на гостувањето кај Шарлот Хорнетс, а Голден Стејт Вориорс славеше со 116:99 и дојде до биланс 20-0 на стартот од новата сезона.

nba

Поврзани вести

Кари одигра неверојатна партија во која постигна 40 поени, од кои 28 поени реализира во третата четвртина. Во истиот период останатите кошаркари во неговиот тим заедно постигнаа само пет поени.

Покрај него, само Клеј Томпсон имаше двоцифрен поентерски ефект (21), но и тоа беше сосема доволно за уште една убедлива победа по кој Вориорси се уште поблиску до нов рекорд во НБА лигата.

НБА Резултати:

ЛА Клиперс – Индијана 91:103
Сан Антонио – Милвоки 95:70
Њујорк – Филаделфија 99:87
Детроит – Феникс 127:122
Хјустон – Њу Орлеанс 108:101
Чикаго – Денвер 99:90
Атланта – Торонто 86:96
Шарлот – Г.Стејт 99:116
Вашингтон – ЛА Лејкерс 104:108

Најчитани вести