четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 52

НБА: Вејд како во најдобрите денови – ја покори Оклахома

Мајами и Оклахома го одиграа можеби највозбудливиот натпревар сезонава во НБА-лигата, бидејќи имаше дури 38 промени на водството, а резултатот уште 11 пати беше изедначен. На крајот се радуваше Хит со тесна победа од 97:95 и тоа благодарение на слободните фрлања на Двејн Вејд на 1,5 секунди до крајот.

nba2

Поврзани вести

Тандер имаа шанса да победат во последниот напад, но Расел Вестбрук не погоди тројка на истекот на времето.

Двејн Вејд потсети на некои стари времиња со одличната игра и 28-те постигнати поени за Мајами. Крис Бош постигна 16, додека Горан Драгиќ реализираше 14 поени.

Кај Оклахома, дуото Дурант – Вестбрук постигна по 25 поени, но и тоа не беше доволно да се совлада расположениот Мајами.

НБА Резултати:

Мајами – Оклахома 97:95
Торонто – Денвер 105:106
Јута – Орландо 94:103
Мемфис – Сан Антонио 83:103
Портланд – Индијана 123:111
Сакраменто – Бостон 97:114

Најчитани вести