понеделник, 27 март 2017  |  Вести денес: 62

„Курир“: Спасовски ги троши ресурсите на МВР за класична политичка хајка

Според универзитетскиот професор Оливер Андонов, може да се забележи дека СДСМ во МВР спроведува политичко-опструктивна власт, додека суштински дополнителниот заменик министер Митко Чавков ги извршува професионалните обврски на Министерството.

„Курир“: Спасовски ги троши ресурсите на МВР за класична политичка хајка

Поврзани вести

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски со дилетантски настап ја доведува во прашање безбедноста на лицата кои ги посочи на вчерашната прес-конференција. Ваков е ставот на безбедносните експерти, кои коментираат дека Спасовски води класично политиканство, односно во ситуација кога Република Македонија е под закана од огромен наплив на мигранти и ризик од тероризам, техничкиот министер се занимава со банални случаи како скршени прозори во општина Центар и кој имал обезбедување заради безбедносен ризик, пишува порталот „Курир“.

Причината поради која биле ангажирани лица од Министерството за внатрешни работи за безбедноста на лицата кои беа наведени на вчерашната прес конференција на Спасовски е закани по нивната сигурност и лична безбедност.  Дел од работите поради кои е издадена наредба од надлежно лице од МВР за обезбедување на овие лица се закани на етничка основа, закани и од радикални исламистички елементи, закани за нарушување на личната безбедност и сигурноста на семејствата на блиските.

Според универзитетскиот професор Оливер Андонов, може да се забележи дека СДСМ во МВР спроведува

Најчитани вести