петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 18

Потона чамец со мигранти кај Грција, 11 мртви

Крајбрежната стража на Грција навела дека од чамецот се спасени 26 луѓе, како и дека до несреќата дошло рано утринава кога дрвениот чамец со бегалци, кој пошол од Турција, а потонал во близина на островот Фармакониси.

Потона чамец со мигранти кај Грција, 11 мртви

Потона чамец со мигранти кај Грција, 11 мртви

Поврзани вести

Грчките власти соопштија дека денесказагинале најмалку 11 лица, а 13 се водат како исчезнати откако чамец со околу 50 бегалци потонал во Егејското море.

Меѓу загинатите има пет деца, четири мажи и две жени, а нивната националност засега не е позната.

Крајбрежната стража на Грција навела дека од чамецот се спасени 26 луѓе, како и дека до несреќата дошло рано утринава кога дрвениот чамец со бегалци, кој пошол од Турција, а потонал во близина на островот Фармакониси.

Грција е прва членка на Европската унија во која бегалците и економските мигранти влелгуваат на својот пат кон западна Европа.

Најчитани вести