петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Федерер ангажираше нов тренер

Пензионираниот хрватски тенисер, Иван Љубичиќ ќе биде нов член на тренерскиот тим на еден од најдобрите тенисери во историјата, Рожер Федерер, соопшти швајцарскиот тенисер преку својот Фејсбук профил.

Roger Federer defeats Ivan Ljubicic in their final of the NASDAQ-100 Open

Поврзани вести

Федерер ја раскина двегодишната соработка со Швеѓанецот Стефан Едберг и се одлучи како негов нов соработник и помошник на главниот тренер да биде Иван Љубичиќ.

Љубичиќ во својата 15-годишна професионална кариера од 1998 до 2013 година освои десет АТП турнири, меѓу кои најголем беше Мастерсот во Индијан Велс во 2010 година.

По крајот на играчката кариера изминатите две години беше тренер на Канаѓанецот со српско потекло, Милош Раониќ, кој во тоа време дојде и до полуфиналето на Вимблдон во 2014 година и се проби меѓу четворицата најдобри тенисери во светот.

Најчитани вести