недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 41

Премиерлигашите го зачуваа својот углед во Лигата на шампионите

Екипите на Челси и Арсенал во последното коло обезбедија пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите и ја одбранија Премиерлигата од нападот од страна на Серија А на листата на коефициенти на УЕФА.

ollie-giroud

Поврзани вести

Фактот дека Лестер е лидер, Кристал палас е шести, а Челзи е во долниот дел говори дека на Островот владее фудбалска криза меѓу великаните.

Сепак, англиските гиганти го покажаа својот вистински квалитет во Лигата на шампионите, каде три од четири екипи ќе играат осминафинале.

По Сити, Арсенал и Челзи обезбедија пласман во нокаут-фазата, со што го зачуваа екстра-местото во елитата на листата според коефициентот на УЕФА.

uefa-rangiranje-2016

Англија има три од вкупно четири можни претставника во осминафиналето на ЛШ, плус, има три сигурни екипи во Лига Европа (Тотенхем, Манчестер јунајтед, Ливерпул), што ја однесе на четвртото место на листата на УЕФА пред француска Лига 1 и италијанска Серија А.

Најчитани вести