Спорт

Македонската футсал репрезентација убедливо поразена од Италија

Македонската футсал репрезентација убедливо поразена од Италија

Нашите футсалци денеска против домаќинот во Бари успеаја да бидат достоен ривал само во првото полувреме, бидејќи на паузата заминавме со негатива од само 1:0 со голот на Романо во деветата минута.

Во првите три минути од вториот дел примивме уште два гола преку Јапа и Алекс Мерлим, додека Адријан Мицевски намали за Македонија во 24-тата минута. До крајот на натпреварот “аѕурите” уште три пати стрелаа во нашата мрежа преку Канал, Габриел Лима и Патиас за конечни 6:1.

Во рамки на нашата група Словачка славеше против Молдавија со 3:1.

Македонија утре од 18 часот игра против Словачка, натпревар кој е реално најважен за нас во трката за второто место во групата 7.