недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 1

ИД остварила профит од 1,5 милијарда долари во Сирија и Ирак

Припадниците на оваа група се вклучени во трговија на нафта во вредност од дури 40 милиони долари месечно, а значајни количини се продадени на владата на претседателот Башар ал Асад, додека дел е продаден преку граница во Турција, кажал Субин.

ИД и' се закани на Саудиска Арабија

ИД и' се закани на Саудиска Арабија

Поврзани вести

Екстремистите од Исламската држава оствариле профит од повеќе од 500 милиони долари од продажба на нафта на црниот пазар и милијарда долари стекнати од грабеж од трезори на банки во Сирија и во Ирак, соопшти денеска американскиот министер за финансии, Адам Субин.

Припадниците на оваа група се вклучени во трговија на нафта во вредност од дури 40 милиони долари месечно, а значајни количини се продадени на владата на претседателот Башар ал Асад, додека дел е продаден преку граница во Турција, кажал Субин.

Тие се обидуваат да се убијат едни со други, а и понатаму се вклучени во трговиј вредна милиони и милиони долари.

Голема количина нафта на ИД завршила под контрола на Асад, додека дел се користи на подрачје што е под контрола на екстремистичката група, но дел завршува во курдските области и во Турција, истакнал Субин.

Најчитани вести