четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Шпанската полиција уапси осомничен радикален исламист

islamist

Последни вести

Полицијата уапси осомничен исламист во Каталонија, кој бил баран од САД и Интерпол.

Али Шараф Дамаш, со двојно алжирско и ирско државјанство, е баран под сомнение дека регрутирал членови за екстермистичка исламска група.

Тој е уапсен во Барселона, од каде вчера е пренесен во Мадрид. Судот во Мадрид му одреди мерка притвор до разгледување на барањето за екстрадиција во САД.

Најчитани вести