сабота, 29 јули 2017  |  Вести денес: 22

Путин бара да се прекинат сите канали за финансирање на ИД

Putin130912

Последни вести

Русија смета на тоа целокупната светска заедница да ги обедини своите сили за да ги прекине сите канали по кои се финансира Даеш (арапскиот синоним за Исламска држава), изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, пренесе Танјуг.

-Нашиот став за заштита на културното наследство им е добро познат на сите, особено во конфликтните зони каде во моментов најбезобразно се крадат и уништуваат уникатни историски споменици, рече Путин на отворањето на Меѓународниот културен форум што се одржува во Санкт Петербург.

Според Путин, Русија ја почитува улогата на УНЕСКО во имплементација на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, што ја иницира Москва, а станува збор за забрана за трговија со антиквитети и други културни добра.

-Ние сме свесни дека средствата од овој злосторнички бизнис, но и од трговијата со наркотици, се користат за да се подржат екстремистите. Сметаме дека целокупната светска заедница ќе ги обедини напорите за овие канали на финансирање да бидат прекинати, заклучи Путин.

Најчитани вести