сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 36

Меси ослободен од обвиненијата за перење пари преку неговата фондација

Шпанскиот суд вчера ги отфрли обвинувањата против Лионел Меси за затајување данок во случајот што го почна Јавното обвинителство.

lionel-messi_2685367b

Поврзани вести

Судот утврдил дека не постојат никакви неправилности во врска со хуманитарните натпревари што ги организираше фондацијата “Лионел Меси”.

Пред се, под истрага се најдоа натпревари во периодот од јуни 2012 до јули 2013 година при што Обвинителството се сомневаше дека Меси преку фондацијата перел пари.

Заклучено е дека ништо од тоа не е точно, Аргентинецот е ослободен од обвиненијата, а истрагата против него е запрена.

Инаку, Меси претходните години имаше проблем со затајување данок на доход, но плати голема казна за тоа и се спаси од затвор.

Најчитани вести