недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 41

Твенте заработи драстична казна – три години надвор од европските натпреварувања

Екипата на Твенте е казнета со тригодишна забрана за настап во европските купови откако клубот беше прогласен за виновен за "намерно лошо раководење", во врска со поврзаноста на клубот со компанијата "Дојен спортс" од Малта.

twente

Поврзани вести

Иако станува збор за компанија која се уште има врски со Атлетико Мадрид, Севилја, Валенсија, Порто и Бенфика, Холандската Фудбалска Федерација оцени дека “Твенте намерно додал клаузули во договорот за да го измами Комитетот за лиценци”.

Поради ова, Твенте во следните три сезони нема да може да настапува во европските купови доколку се избори за такво нешто, а згора на тоа ќе плати и казна од 45.250 евра.

Нема да се жалиме на казната. Срцето на нашиот клуб е погодено. Боли, не само за играчите и навивачите, туку за сите што се поврзани со Твенте, но ние ја прифаќаме оваа санкција, порачаа од раководството на клубот.

Најчитани вести