среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 39

Ривер Плата е првиот финалист на Светското клупско првенство

Аргентинскиот клуб Ривер Плата е прв финалист на Светското клупско првенство во фудбал кое се одржува во Јапонија.

Поврзани вести

Фудбалерите на Ривер Плата го совладаа јапонскиот тим Хирошима со 1:0, со погодокот на Лукаш Аларио во 72-та минута од средбата.


Goal Lucas Alario ~Sanfrecce Hiroshima 0-1… by worldtvhd1

Ривер Плата во финалето кое е на програмата в недела, ќе го очекува подобриот од дуелот меѓу европскиот првак Барселона и кинескиот Гуангжу.

Во натпреварот за петтото место, Клуб Америка го совлада Мазембе со 2:1.

Најчитани вести