петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 3

Цариниците пронајдоа 152.000 евра во специјален бункер во српско возило

pari

Последни вести

Македонските цариници во соработка со Министерството за внатрешни работи, при контрола на патничко моторно возило со српски регистарски ознаки во специјално направен бункер пронајдоа 152.395 евра.

Како што информира денеска Царинската управа, на 16 декември во 20 часот на граничниот премин Табановце на излез од Република Македонија е запрено патничко моторно возило Мерцедес E220 со српски регистарски ознаки управувано од српски државјанин од Прешево. При детална царинска контрола на патничко моторно возило во долниот делот зад предната регистарска табличка, пронајден е специјално направен бункер од каде се извадени 152.395 евра.

pari1

Согласно Законот за девизно работење, на лицето му се вратени 10.000 евра, износ кој нерезидент може слободно да ги изнесе од државата без да ги пријави, додека останатите 142.395 евра се привремено задржани и депонирани во Трезорот на Народна банка на Република Македонија.

Против лицето ќе биде преземени соодветни мерки.

Најчитани вести