вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 61

По европската и олимписката, Норвежанките се закитија и со светската титула

Женската рекометна селекција на Норвешка го освои златниот медал на Светското ракометно првенство за жени, откако во финалето ја збриша Холандија со 31:23.

norveska

Поврзани вести

Така оваа скандинавска селекција во моментов е актуелен олимписки, светски и европски ракометен шампион и секако дека станува збор за една од најдоминантните селекции во сите спортови.

Норвешка славеше со 31:23, но Холандија нема многу причини за жалење. Го освои првиот медал на едно големо натпреварување и така се избори за пласман на Олимписките игри.

Херен беше најефикасна во шампионскиот состав со седум постигнати гола, а Холанѓанката Полман беше најефикасна на паркетот со осум постигнати гола.

Најчитани вести