петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Несторовски втор најдобар играч во хрватскиот фудбалски шампионат

Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски, фудбалерот на Интер Запрешиќ заврши како втор најдобар фудбалер во оваа година во Хрватска во традиционалниот избор на фудбалерите во оваа земја.

nestorovski

Поврзани вести

Несторовски доби 36 гласови и беше втор во изборот, зад најдобриот фудбалер во Хрватска, Марин Томасов од Риека, соиграчот на Стефан Ристовски и Леонард Жута. Томасов доби 66 гласови, додека трет на листата, зад Несторовски беше Марко Пјаца, фудбалерот на загрепски Динамо.

Несторовски во оваа сезона е најдобриот стрелец во хрватската лига со 13 погодоци, а минатата сезона постигна 24 голови во дресот на Интер Запрешиќ и беше најдобар стрелeц во втората хрватска лига.

Неговите добри игри есенва му обезбедија и место во македонската репрезентација.

Најчитани вести