четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 7

Грција: Се удавија 13 бегалци, од кои седум деца

begalci

Поврзани вести

Најмалку 13 лица се удавија утрово, меѓу кои седум деца, кога чамецот во кој се наоѓале 25 бегалци потона во источниот дел на Егејското Море..

Крајбрежната стража соопшти дека 13 луѓе се спасени, а дека две лица се водат како исчезнати.

Се претпоставува дека бегалците тргнале од Турција.

Несреќата се случила во раните утрински часови кај малиот грчки остров Фармакониси.

Најчитани вести