Спорт

Матуиди се закити со наградата за најдобар француски фудбалер

Матуиди се закити со наградата за најдобар француски фудбалер

На втората позиција во овој избор се најде Пол Погба, играчот на Јувентус, додека третото место му припадна на Ентоан Гризман, кој ги брани боите на Атлетико Мадрид.

Жирито во состав Лорен Блан, Зинедин Зидан, Жан – Пјер Папен, Мариус Трезор и Алан Жирес, одлучи за најдобар фудбалер за изминатата година да го избере Матуиди.

Тој имаше одлични настапи и во дресот на ПСЖ, со кој освои шампионска титула, и во фудбалската репрезентација на Франција, во годината што изминува.