недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 17

Матуиди се закити со наградата за најдобар француски фудбалер

Фудбалерот на Пари Сен Жермен и француски репрезентативец Блес Матуиди, е прогласен за најдобар фудбалер во Франција за 2015 година во изборот на реномираниот "Франс фудбал".

&MaxW=640&imageVersion=default&AR-150409468

Поврзани вести

На втората позиција во овој избор се најде Пол Погба, играчот на Јувентус, додека третото место му припадна на Ентоан Гризман, кој ги брани боите на Атлетико Мадрид.

Жирито во состав Лорен Блан, Зинедин Зидан, Жан – Пјер Папен, Мариус Трезор и Алан Жирес, одлучи за најдобар фудбалер за изминатата година да го избере Матуиди.

Тој имаше одлични настапи и во дресот на ПСЖ, со кој освои шампионска титула, и во фудбалската репрезентација на Франција, во годината што изминува.

Најчитани вести