недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 43

Авион промаши писта во Конго, седум загинати

kongo

Последни вести

Товарен авион ја промаши пистата во централниот дел на Демократска Република Конго и удри во неколку куќи, при што животот го загубија најмалку седум лица.

Според локалните медиуми, авионот слетувал по лошо време и се приземјил на средината на пистата, па не успеал да запре до нејзиниот крај.

Претставник на локалните власти изјави дека авионот претходно неколку пати безуспешно се обидувал да слета.

Владата на ДР Конго соопшти дека четворицата членови на екипажот на авионот не се повредени.

Најчитани вести