среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 49

НБА: Брајант немоќен без помошта од соиграчите

Коби Брајант одигра одлична прва четвртина, но недоволната помош од остатокот од тимот придонесе ЛА Лејкерс да претрпи нов пораз, овојпат на гостувањето против Мемфис со убедливи 112:96.

nba

Поврзани вести

Брајант постигна 14 поени во првите 12 минути од средбата, но неговите соиграчи постигнаа само девет, воедно играјќи слаба одбрана, па Мемфис веќе по првата четвртина имаше предност од 32:23, што дополнително ја зголеми до крајот на мечот. Потоа во “сивилото” се вклучи и самиот Коби, кој до крајот на мечот постигна само уште пет поени, но сепак беше најдобар стрелец на Лејкерси, пред Лери Ненс Јуниор и неговите 17 поени и 11 асистенции.

Кај Мемфис најефикасни беа Конли со 19 и Грин со 17 поени.

Оклахома Тандерс предводена од Расел Вестбрук славеше во дуелот со Денвер Нагетс со 122:112.

Вестбрук постигна 30 поени и му недостигаше само еден скок за трипл-дабл (12 асистенции, 9 скокови), а одлична помош доби од Кевин Дурант, кој го заврши натпреварот со 26 поени и 10 асистенции.

Бостон ја забележа и четвртата победа во низа, триумфирајќи на домашен терен над Њујорк Никс со 100:91, додека Портланд ја доби пресметката со Сакраменто со 98:94.

НБА Резултати:

Бостон – Њујорк 100:91
Мемфис – ЛА Лејкерс 112:96
Оклахома сити – Денвер 122:112
Сакраменто – Портланд 94:98

Најчитани вести