понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 35

Бекер: Сампрас во најдобрите денови би го “растурил” Федерер

Поранешниот тениски ас Борис Бекер направи интересна споредба меѓу двајца свои колеги.

Switzerland's Roger Federer and Pete Sampras of the U.S. celebrate after their friendly match in Macau

Поврзани вести

Германецот е сигурен дека Пит Сампрас во своите најдобри години е подобар од Рожер Федерер иако Швајцарецот, статистички, е најдобар тенисер во историјата. Дури, Федерер може да се пофали дека го најави крајот на ерата на Сампрас со неговата победа на Вимблдон кога и покажа на светската тениска јавност со каков квалитет располага.

Најдобриот против кого сум играл е Пит Сампрас. Тој имаше најдобар сервис од сите и поради него престанав да се надевам дека повторно ќе го освојам Вимблдон. Често се зборува кој би победил во меѓусебниот дуел: Сампрас или Федерер. Тие двајцата еднаш играа меѓу себе и победи Федерер, но тогаш Сампрас беше далеку од својот зенит. Во најдобрите денови, мислам дека Федерер не би имал шанси против Сампрас, вели Бекер.

Последните години, Германецот е тренер на Новак Ѓоковиќ кој е убедливо прв на АТП листата.

Србинот сега е во зенитот на својата кариера и е непобедлив за најголемите конкуренти во неговото време.

Најчитани вести