Свет

ИД убила 2.000 цивили во Сирија за 18 месеци

ИД убила 2.000 цивили во Сирија за 18 месеци
ИД убила 2.000 цивили во Сирија за 18 месеци

Припадниците на Исламска држава (ИД) убиле 2.000 цивили во Сирија, откако објавија создавање на калифат пред 18 месеци, соопшти сирискиот Центар за набљудување на човековите права (СЦНПЧ), пренесува БТА.

Речиси половина од нив, околу 930 лица биле од племето шеитат, кои се спротиставиле на власта на ИД, откако тие им го одзеле земјиштето во источна Сирија минатата година.

Џихадистите убиле 420 свои членови, претежно странски борци, под обвинение за шпионажа или обид за напуштање.

Припадниците на ИД убиле уште над 100 војници и претставници на провладината полиција, како и 253 бунтовници, соопшти невладината организација, со седиште во Велика Британија.