понеделник, 27 март 2017  |  Вести денес: 61

Терорстички напад во Русија – Пукано во туристи, има жртви

Нападот се случил во момент ког дваестина туристи биле на терасата на тврдината Нарин Кала. Според полицијата, напаѓачите пукале од блиската шума.

Терорстички напад во Русија - Пукано во туристи, има жртви

Терорстички напад во Русија - Пукано во туристи, има жртви

Последни вести

Во вооружен напад на исламисти во туристичкото место во руската република Дагестан на Кавказ, едно лице е убиено, а 11 се ранети.

Нападот се случил во момент кога дваестина туристи биле на терасата на тврдината Нарин Кала. Според полицијата, напаѓачите пукале од блиската шума.

тврдина

Претседателот на Дагестан, Рамазан Абдулатипов изјавил дека напаѓачите би можело да се „локални бандити или екстремисти кои сакаат освета“.

Дагестан веќе подолго време се соочува со исламски бунт и чести насилни напади. Во текот на изминатата година, голем број лидери на бунтовнички групи од тој крај се вклучија кон Исламската држава.

 

Момент стрельбы.Огромное количество пострадавших.

A video posted by Мой Дербент плюс (@myderbent_plus) on

Најчитани вести