сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 56

Нападната воена база во Индија, шестмина загинати

Напаѓачите со украден полициски автомобил влегле во базата Патханкот во индиската сојузна држава Пенџаб и фрлиле гранати.

Нападната воена база во Индија, шестмина загинати

Нападната воена база во Индија, шестмина загинати

Последни вести

Четворица борци и двајца војници загинаа во денешниот напад врз индиската военовоздушна база во близина на границата со Пакистан, соопшти индиската армија.

Се претпоставува дека за нападот одговорна е групата Џаиш е Мохамед, формирана во Пакистан. Напаѓачите се обиделе да стигнат до техничкиот реон на базата за да ги уништат авионите и хеликоиптерите, но не успеале.

Се уште не е познато колку напаѓачи влегле во базата Патханкот, која се наоѓа на главниот пат што ги поврзува индиските држави Џаму и Кашмир, каде дејствуваат сепаратистички групи.

Најчитани вести